Jdi na obsah Jdi na menu
 


Trpaslíci jsou další rasa, bez které by fantasy nebylo plnohodnotné fantasy. Malí, širocí, svalnatí mužíčci s obouruční sekerou a kroužkovou košili určitě mají něco do sebe.

Především jsou skvělí válečníci a řemeslníci (ať už jde o kovářství, a tvoření zbraní, nebo o zlatnictví, ražení tunelů, stavitelství...).

Trpaslíčí zbraně, popř. zbroje představují elitu kovářských prací. Díky Mithrilu (Ano, Mithril, ne "Mitril"), vzácnému kovu, který převzali od elfů, jsou jejich zbraně pevné, ostré a prakticky nezničitelné.

Obecný popis

Proč "trpaslíci"? Protože jejich výška se pohybuje u většiny autorů zhruba okolo 150cm, jsou ale i větší, popř. menší "druhy" trpaslíků.

Nezbytnou součástí trpaslíka jsou jeho vousy. Úcta se mezi trpaslíky měří zásadně podle délky a hustoty vousů, na které jejich majitelé nedají dopustit. (V této věci je vidět jejich podobnost s vigingy). Pokud příjde trpaslík o vousy, je zostuzen a většinou opouští svůj klan, aby nedělal ostudu.

Oproti lidem, elfům, nebo skřetům jsou daleko silnější a houževnatější, snáze snášejí bolest a námahu.

Trpaslíci a čas

Trpaslíci žijou na lidské poměry dlouho, průměrný trpaslík se dožije (pokud není zabit v boji) zhruba 160 let, ovšem pokud se zadaří, žijou ještě déle.

Povaha

Nedají se zařadit k "těm zlým" nebo k "těm dobrým", jsou (většinou) utvořeni jako neutrální rasa, která se nemíchá do záležitostí elfů nebo lidí.

Avšak jednu věc autoři zmiňují vždy. Je to jejich obrovská láska ke zlatu a drahým kamenům. Kvůli tomu se většinou trpasličí sídla nacházejí pod zemí, kde neustále razí nové a nové tunely, aby odhalili nová ložiska kovů.

Život pod zemí

Z jejich života pod zemí plynou výhody i nevýhody. Pokud trpaslíci bojují pod zemí, není nikdo kdo by se jim dokázal postavit "na jejich území" a nezemřít při tom. Výhodou je také možnost zatarasit vchody do podzemí, pokud na povrchu zuří nějaký dalekosáhlý konflikt, válka, nemoci a podobně, a tato období v klidu přečkat.

Naopak, velkou nevýhodou jsou neustávající podzemní boje se skřety, kteří také umí, stejně jako trpaslíci, velmi dobře razit tunely. Tyto dvě rasy se navzájem nenávidí.

Boj

Trpaslicí jsou (vzhledem k výdrži, odolnosti) rasa jako stvořená k boji. Nebojí se boje, ale ani nevyhledávají zbytečné konflikty, jako například skřeti.

Vyjímkou jsou války o majetek, protože trpaslíkům mnohdy na majetku záleží více než na vlastním životě. Často vedli války s lidmi, nebo elfy.

Trpaslíci zřídka používají meče, jejich oblíbenou zbraní je válečná sekera, popř. krumpáč a podobné sečné zbraně.